شیلنگ‌های نخ‌ندار یا همان “شیلنگ‌های بدون فولادهای تقویتی” از نوع ویژه‌ای از شیلنگ‌ها هستند که برای کاربردهایی با ویژگی‌های خاص طراحی شده‌اند. این نوع شیلنگ‌ها از تاریخچه طولانی در صنایع مختلف برخوردار بوده و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود، جایگاه ویژه‌ای در بازار به خصوص در برخی از کاربردهای خاص دارند.

“در صنعت هیدرولیک، استفاده از شیلنگ‌های نخ‌ندار برای انتقال سیالات به عناصر هیدرولیکی از اهمیت بسیاری برخوردار است. این شیلنگ‌ها، به دلیل ویژگی‌های خاص خود، انتخاب مناسبی برای بسیاری از برنامه‌های هیدرولیکی می‌باشند.

شیلنگ‌های نخ‌ندار، به طور عمده از لایه‌های مختلفی تشکیل شده و معمولاً با تقویت‌کننده‌های خاصی ارتقاء می‌یابند. از مزایای استفاده از این نوع شیلنگ‌ها می‌توان به انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر فشارهای بالا، و تطابق با محیط‌های مختلف اشاره کرد. علاوه بر این، شیلنگ‌های نخ‌ندار به دلیل روکش‌های محافظتی خود، از سایش و آسیب‌های خارجی جلوگیری می‌کنند.”

شیلنگ نخدار چیست؟

انواع شیلنگ هایی که در لایه های آن از نخ برای ایجاد مقاومت بیشتر استفاده می شود شیلنگ نخدار می گویند که جنس این شیلنگ ها معمولا pvc یا پلاستیکی می باشد.

شیلنگ‌های نخ‌ندار، مشخصات فنی آنها، کاربردها، مزایا و معایب، استانداردها، و اهمیت انتخاب شیلنگ مناسب

هرچه لایه های بیشتری وجود داشته باشد، درجه فشار بیشتر است. شیلنگ های نخدار در سه محدوده فشار کم، متوسط و زیاد ارائه می شوند. پوشش بیرونی برای مقاومت در برابر سوء استفاده خارجی طراحی شده است و دارای علائم شناسایی است.

استعلام قیمت و مشاوره تخصصی

شیلنگ نخدار (Braided Hose) یک نوع شیلنگ لاستیکی یا پلاستیکی است که دارای یک جدیده (بافت) از مواد نخی یا فولادی درون آن است. این نخ‌ها برای تقویت و تقویت شیلنگ به کار می‌روند و به شیلنگ استحکام و انعطاف مضاعفی می‌دهند. شیلنگ نخدار در بسیاری از صنایع و کاربردها برای انتقال مایعات و گازها با فشار مختلف استفاده می‌شود.

مشخصات شیلنگ نخ دار

مشخصات شیلنگ نخ دار شامل یک لوله لاستیکی مصنوعی بدون درز. یک یا چند لایه تقویت کننده از پنبه بافته یا مارپیچ، سیم، یا الیاف مصنوعی؛ و یک پوشش بیرونی لوله داخلی به گونه ای طراحی شده است که در برابر حمله مایعی که از آن عبور می کند مقاومت کند.

شیلنگ نخ‌ندار یک نوع ویژه از شیلنگ‌های هیدرولیک است که برای کاربردهای خاصی طراحی و تولید می‌شود

لایه های بافته یا مارپیچ استحکام شیلنگ را تعیین می کنند. هرچه لایه های بیشتری وجود داشته باشد، درجه فشار بیشتر است. شیلنگ ها در سه محدوده فشار کم، متوسط و زیاد ارائه می شوند. پوشش بیرونی برای مقاومت در برابر سوء استفاده خارجی طراحی شده است و دارای علائم شناسایی است.

تولید کنندگان شیلنگ نخ‌ندار

 • Parker Hannifin
 • Eaton
 • Gates Corporation
 • Manuli Hydraulics
 • Alfagomma
 • ContiTech
 • Trelleborg Group
 • RYCO Hydraulics
 • Kurt Hydraulics
 • Semperflex

انواع شیلنگ نخدار فشار قوی

شیلنگ یک لایه

از این شیلنگ ها جهت انتقال آب و گاز و مایعات دیگر استفاده می شود.شیلنگ یک لایه نخ لوله داخی ساخته شده از استیک مقاوم در برابر روغن است و لایه مسلح یک لایه نخ و همچنین روکش لاستیک مقاوم در برابر سایش، ازن و هیدروکربن ها می باشد و شیلنگ نخدار صنعتی در سیستم های مبتنی بر هیدرولیک و حمل مایعاتی نظیر گازوئیل یا حتی هوا و آب مورد استفاده قرار می گیرند.دمای کاری: ز 40- تا 100+ درجه سانتیگراد و در نظر داشته باشید که فشار کاری: از 4  تا  8 مگا پاسکال

شیلنگ دو لایه نخ

لوله داخی ساخته شده از استیک مقاوم در برابر روغن و لایه مسلح دو لایه نخ در ارتباط با رو کش می توان گفت روکش لاستیک مقاوم در برابر سایش، ازن و هیدروکربن ها.کاربرد: سیستم های هیدرولیک، گازوییل، ضدیخ،  هوا و آب.دمای کاری: ز 40- تا 100+ درجه سانتیگراد.فشار کاری: از 3.3  تا 16 مگا پاسکال می باشد

استانداردهای شیلنگ نخدار

1.SAE J517

2. ISO 18752

3. DIN EN 856

4.EN 854

5.EN 1761

مزایای شیلنگ نخدار

مقاومت در برابر فشار:

نخ‌های داخلی به شیلنگ مقاومت در برابر فشار را افزایش می‌دهند، بنابراین این شیلنگ‌ها می‌توانند فشارهای بالا را تحمل کنند.

مقاومت در برابر خمش و انعطاف

نخ‌های تقویتی باعث می‌شوند که شیلنگ انعطاف‌پذیر باشد و بتواند به راحتی به شکل‌ها و زوایا مختلف خم شود.

استحکام مکانیکی

شیلنگ نخدار معمولاً دارای استحکام مکانیکی بالایی است که آن را برای مقاومت در برابر خرابی‌های مکانیکی مانند سایش و ضربه مناسب می‌کند.

کاربردهای گسترده

شیلنگ‌های نخدار در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی، صنعت نفت و گاز، صنعت شیمیایی، کشاورزی، و حتی در ابزارهای آب‌کشی و هواکش‌ها استفاده می‌شوند.

انتقال مایعات مختلف

شیلنگ‌های نخدار می‌توانند برای انتقال مایعات مختلف از جمله آب، روغن، گازها، سوخت، و مواد شیمیایی استفاده شوند.

دوام بالا

شیلنگ‌های نخدار معمولاً دارای عمر مفید طولانی‌تری هستند نسبت به شیلنگ‌های معمولی.

در کل، شیلنگ نخدار به عنوان یک انتخاب عالی برای بسیاری از کاربردها با فشارها و شرایط مختلف محسوب می‌شود و به دلیل تقویت داخلی خود می‌تواند با مواد مختلف و محیط‌های متنوع کار کند.

کاربرد شیلنگ نخدار به طور کلی شامل :

 • قابلیت انتقال گاز در فشار های مختلف
 • استفاده خانگی
 • قابلیت بکارگیری در صنایع تولیدی مختلف
 • انتقال آب در صنایع و زمین های کشاورزی
 • قابلیت استفاده در صنایع بهداشتی و درمانی

نکته مهم در ارتباط با این شیلنگ

شیلنگ نخدار به طور گسترده در سیستم های انتقال برای خطوط لوله و خم ها و در سیستم هایی که درجه ای از انعطاف پذیری طبیعی مورد نیاز است استفاده می شود. خواص خاص آن همچنین آن را برای استفاده در سیستم‌هایی ایده‌آل می‌کند که در آن مواد منتقل‌شده ممکن است شکننده، ساینده یا منسجم باشد.

انعطاف‌پذیری طبیعی آن، آن را برای استفاده در برنامه‌های تخلیه خلاء، سیستم‌های انتقال سیار، و برای اتصال به بخش‌های خط لوله در شرایطی که خم‌های استاندارد خط لوله با هندسه مورد نیاز مطابقت ندارد، ایده‌آل می‌کند.

فرسایش فرسایشی و تخریب ذرات

شیلنگ نخدار این قابلیت را دارد که در شرایط خاص سایش فرسایشی را بهتر از خط لوله فولادی تحمل کند. اگرچه سختی مواد سطحی به طور کلی بسیار کمتر از سطوح فلزی جایگزین و ذرات برخورد کننده با سطح است، اما مقاومت در برابر سایش آن از این واقعیت ناشی می شود که قادر به جذب بیشتر انرژی ضربه است. از انعطاف پذیری آن با همان مکانیسم، انرژی ضربه مواد شکننده نیز می تواند جذب شود و بنابراین تجزیه ذرات نیز ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

افت فشار در شلنگ نخدار

مشکلات فرسایش فرسایشی و تخریب ذرات به ویژه در انتقال فاز رقیق با سرعت بالا شدید است. متأسفانه افت فشار برای جریان گاز-جامد از طریق شیلنگ نخدار نیز با افزایش سرعت افزایش می‌یابد و بیشتر از خط لوله فولادی است. در یک برنامه آزمایش با سیمان، نویسنده هم شیلنگ فولادی و هم شلنگ لاستیکی را آزمایش کرد و دریافت که برای انتقال فاز متراکم با سرعت کم، تفاوت کمی در افت فشار بین شلنگ فولادی و نخدار وجود دارد. با افزایش سرعت جریان هوا و در نتیجه افزایش سرعت، افت فشار از طریق شیلنگ به طور قابل توجهی افزایش یافت.

شیلنگ های نخدار برای محدوده های خاص سیال، دما و فشار طراحی شده اند و در مشخصات مختلفی ارائه می شوند.

قیمت شیلنگ نخدار

شلنگ-نخدار-چیست

قیمت برابر نوع نخی که در آن قرار داده می شود بسیار متغیر می‌باشد. بعضی از شیلنگ های آب از نخهای اختصاصی و بسیار محکم در داخل آن به کار گیری میشود که این امر باعث قدرت بالای شلنگ میشود که فشار بالا را نیز متحمل می‌شوند و در افزایش قیمت تاثیر بسزایی دارد.

برای استعلام قیمت می توانید با شماره ۰۹۱۲۱۳۴۶۰۶۲ تماس بگیرید.

در برخی از صنایع به دلیل تخصصی بودن، نیاز به شیلنگ های است که  بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند، یکی از انواع این شیلنگ ها، شیلنگ نخدار فشار قوی می باشد.

شیلنگ نخدار فشار قوی

شیلنگ نخدار فشار قوی همانطور که از اسم ش مشخص است برای مصارفی با حداکثر فشار مورد استفاده قرار می گیرد به این صورت که باید بتواند فشار حداقلی ۸۰ بار را تحمل کند که اصولا نخ ها را دولایه یا حتی سه لایه می کنند که بتواند فشار را تحمل کند.

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید نخی است که در این شیلنگ ها استفاده می شود هرچه این نخ دارای متریال خاص تری باشد در مصارف این شلنگ ها تاثیر می  گذارد به طور مثال هرچه جنس نخ مقاوم تر باشد و از فرسایش ناپذیر باشد این شلنگ در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.