شیلنگ های شیمیایی Chemical Hose چیست؟

شیلنگ های شیمیایی (همچنین به عنوان شیلنگ های انتقال مواد شیمیایی شناخته می شوند) برای انتقال مواد شیمیایی از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. آنها از موادی ساخته شده‌اند که در برابر انواع خاصی از مواد شیمیایی در برابر آسیب مقاومت می‌کنند. این شیلنگ ها برای کاربردهایی مانند انتقال اسیدها، حلال ها و فرآورده های نفتی به یا از ظروف نگهداری در کارخانه های صنعتی و سم پاشی سموم، کود و رنگ استفاده می شوند.

شیلنگ های مواد شیمیایی انبوه را می توان به طول دلخواه برش داد و اتصالات شلنگ سازگار را می توان به انتهای شیلنگ ها اضافه کرد تا مجموعه های شیلنگ سفارشی ایجاد شود. مجموعه شیلنگ های شیمیایی دارای اتصالاتی هستند که در انتهای شیلنگ نصب شده و آماده اتصال به تجهیزات هستند.

انواع شیلنگ شیمیایی

  • شیلنگ های شیمیایی EPDM با اتصالات
  • شیلنگ شیمیایی FEP با اتصالات
  • شیلنگ شیمیایی پلی پروپیلن و پلی استر

برای خرید شیلنگ شیمیایی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اول اینکه تعرف دقیق شیلنگ شیمیایی را بدانیم و کاربردی که در صنعت دارد.شیلنگ های شیمیایی برای مواد شیمیایی مایع اعم از آلی و معدنی (اسیدها و بازها، محلول های نمکی، رنگ ها و لاک ها، حلال ها و غیره) در نظر گرفته شده اند. کامیون های مخزن، تانکرهای ریلی، کانتینرهای IBC)، برای فرآیندهای تکنولوژیکی متنوع در صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، برای بسیاری از فرآیندهای صنعتی دیگر و همچنین در آزمایشگاه ها. لایه داخلی شلنگ باید به اندازه کافی در برابر خوردگی شیمیایی مقاوم باشد.

قیمت شیلنگ کوره

انتخاب شیلنگ شیمیایی مناسب به این عوامل بستگی دارد

نوع محیط (ماده منتقل شده توسط شیلنگ)، حالت آن (مانند مایع، گاز)، غلظت و دمای ماده، فشار کاری. برگه اطلاعات ایمنی یک ماده شیمیایی برای انتخاب مناسب شلنگ بسیار مهم است. بررسی کنید که آیا خطر تجمع بارهای ساکن، به ویژه برای عملیات در یک منطقه بالقوه انفجاری تعیین شده وجود دارد یا خیر.

انتخاب شیلنگ ها و اتصالات از نظر مقاومت شیمیایی

اصول انتخاب مناسب در بخش اطلاعات فنی “انتخاب شیلنگ ها و اتصالات از نظر مقاومت شیمیایی” و در جداول مقاومت شیمیایی مواد (به پیوست ها و بخش اطلاعات فنی مراجعه کنید) آورده شده است.همیشه انتخاب شیلنگ خود را برای مواد شیمیایی با Tubes International تأیید کنید!لایه داخلی شیلنگ های شیمیایی معمولا از لاستیک EPDM یا EPM، ویتون، پلی آمید، پلی اتیلن UPE، فلوروپلیمرها (PTFE، PFA، MFA، FEP) ساخته شده است. آنها در صورت لزوم با بند ناف نساجی یا قیطان با مارپیچ سیم فولادی در مورد شیلنگ های انتقال مکش تقویت می شوند. لایه بیرونی از لاستیک مقاوم در برابر عوامل خارجی ساخته شده است.

انتخاب شیلنگ‌ها و اتصالات از نظر مقاومت شیمیایی بسیار حیاتی است، زیرا این ویژگی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر عمر مفید و کارایی سیستم‌های انتقال مواد داشته باشد

کوپلینگ ها و اتصالات در نظر گرفته شده برای شیلنگ های شیمیایی (به اتصالات صنعتی مراجعه کنید) باید مانند آب بندی آنها در برابر خوردگی مقاوم باشند. اتصالات با استفاده از گیره‌های حلزونی، گیره‌های پیچ و مهره‌ای یا پیچ‌دار با فرول نصب می‌شوند.

سایر شیلنگ های مناسب برای انتقال مواد شیمیایی در گروه های زیر موجود است:

شیلنگ های عمومی

شیلنگ های مواد غذایی، شیلنگ های فرآورده های نفتی، شیلنگ های مجرای، شیلنگ های کامپوزیت و فلزی، شیلنگ های PTFE و سیلیکونی، لوله های پمپ های پریستالتیک و لوله های تایگون همچنین مانند بخش فشار بالا در گروه شیلنگ های ترموپلاستیک.

شیلنگ ضد اسید (CHEMICAL HOSES)

از جمله شیلنگ های صنعتی هستند. تیوب داخلی این شیلنگ ها از جنس EPDM است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد؛ همچنین توسط الیاف مصنوعی با تنش پذیری بالا همراه با سیم مسی آنتی استاتیک تقویت شده اند. از شیلنگ های شیمیایی و اسیدی به منظور مکش و یا تخلیه مواد شیمیایی و اسیدی، حلال ها و مواد خورنده استفاده می گردد.

شیلنگ ضد اسید و یا شیلنگ شیمیایی دارای مقاومت بالایی در برابر خورندگی مواد اسیدی است

شیلنگ ضد اسید و یا شیلنگ شیمیایی دارای مقاومت بالایی در برابر خورندگی مواد اسیدی است و کاربرد این شیلنگ ها در موارد خاص و به منظور انتقال مواد اسیدی (مواد اورگانیک و غیر اورگانیک اسیدی)، مواد شیمیایی، مواد آلوده و مواد خطرناک در صنایع مختلف مانند نفت و گاز و پتروشیمی و… می باشد. همچنین شیلنگ های ضد اسید در عملیات های سازمان آتش نشانی نیز کاربرد بسیار دارند به طوری که در لوازم آتش نشانی عموما شیلنگ های صنعتی پلاستیکی را با نام ” شیلنگ های ضد اسید “ می نامند.

شیلنگ های شیمیایی و ضد اسید به دلیل ویژگی های خاصی که دارند متمایز از دیگر شیلنگ ها هستند. در واقع نیتریل و پلاستیک باعث می شود که این شیلنگ ها در برابر محلول های اسیدی و انواع حلال ها مقاومت بالایی داشته باشند و همین مقاومت موجب استحکام در برابر سایش، سرما و گرما، انعطاف پذیری بالا جهت جلوگیری از ترک خوردگی و… نیز شده است.

از این شیلنگ ها برای انتقال انواع مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شود و بیشتر در خدمات فشار، جریان گرانشی و مکش استفاده می شود.کار با مواد شیمیایی می تواند بسیار خطرناک باشد، بنابراین شیلنگ شما باید در برابر فشارهایی که به آن وارد می کنید مقاومت کند. سوالی در مورد نحوه اطمینان از انتخاب شیلنگ مناسب برای انتقال مواد شیمیایی دارید؟ برای اطلاعات بیشتر به راهنمای مقاومت شیمیایی رایگان ما مراجعه کنید.

سوالات متداول شیلنگ شیمیاییFAQ

برای انتقال مواد شیمیایی از یک مکان به مکان دیگر استفاده می شود. آنها از موادی ساخته شده‌اند که در برابر انواع خاصی از مواد شیمیایی در برابر آسیب مقاومت می‌کنند.

  • شیلنگ های شیمیایی EPDM با اتصالات
  • شیلنگ شیمیایی FEP با اتصالات
  • شیلنگ شیمیایی پلی پروپیلن و پلی استر

ز جمله شیلنگ های صنعتی هستند. تیوب داخلی این شیلنگ ها از جنس EPDM است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد؛ همچنین توسط الیاف مصنوعی با تنش پذیری بالا همراه با سیم مسی آنتی استاتیک تقویت شده اند. 

شیلنگ های مواد غذایی، شیلنگ های فرآورده های نفتی، شیلنگ های مجرای، شیلنگ های کامپوزیت و فلزی، شیلنگ های PTFE و سیلیکونی، لوله های پمپ های پریستالتیک و لوله های تایگون همچنین مانند بخش فشار بالا در گروه شیلنگ های ترموپلاستیک.

محصولات جدید پاور صنعت