شیلنگ‌های ترموپلاستیک،از مواد پلاستیکی ساخته شده‌اند و می‌توانند در دماهای مختلف نرم شوند یا به شکل جامد بازگردند. این نوع شیلنگ‌ها از موادی مثل پلی‌استر،پلی‌اتیلن،پلی‌پروپیلن و مواد دیگر تولید می‌شوند. از آنجا که این شیلنگ‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند، برای کاربردهایی که نیاز به انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف دارند، مناسب هستند. همچنین، وزن سبک، مقاومت به تغییرات دما و هزینه پایین از مزایای این نوع شیلنگ‌هاست و آنها معمولاً در صنایع مختلف برای انتقال مایعات استفاده می‌شوند.”

استعلام قیمت شینلگ ترموپلاستیک

شیلنگ‌های ترموپلاستیک چیست؟

شیلنگ‌های ترموپلاستیک از جنس مواد پلاستیکی ساخته می‌شوند که تحت تأثیر گرما قابل انعطاف‌پذیری دارند و در دماهای مختلف می‌توانند به شکلی تغییر شکل پذیرند. این شیلنگ‌ها برای انتقال مواد گازی یا مایع به کار می‌روند و در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی، پزشکی، شیمیایی، الکترونیک، و غیره استفاده می‌شوند.

سایز های شیلنگ‌های ترموپلاستیک

اندازه شیلنگ‌های ترموپلاستیک معمولاً بسته به نیازهای مختلف متفاوت است. این شیلنگ‌ها در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شوند. به عنوان مثال، شیلنگ‌های ترموپلاستیک با اندازه‌های مختلفی مانند 1/4 اینچ، 3/8 اینچ، 1/2 اینچ، 3/4 اینچ و حتی اندازه‌های بزرگتر موجود هستند.

انتخاب اندازه مناسب برای شیلنگ ترموپلاستیک به ویژگی‌های خاص کاربردها و نیازهای شما بستگی دارد. این شامل میزان جریان مایع، فشار کاری، و نوع اتصالات و اتصالات مورد استفاده می‌شود. برای انتخاب بهترین اندازه، ممکن است به تولیدکننده یا فروشنده شیلنگ‌های ترموپلاستیک مراجعه کرده و مشورت بگیرید تا شیلنگی را انتخاب کنید که بهترین تطابق با نیازهای شما را داشته باشد.

ویژگی‌های اصلی شیلنگ‌های ترموپلاستیک

 • انبساط حجمی کمتر

این به معنای اتلاف انرژی کمتر و زمان واکنش سریعتر در مدارهای هیدرولیک است.

 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش 

ژاکت های خرطومی گرمانرم برای مقاومت بهینه در برابر آب و هوا تثبیت شده اند.

 • ماندگاری طولانی 

شیلنگ های ترموپلاستیک به طور مداوم درمان نمی شوند و در صورت نگهداری در شرایط مناسب تخریب نمی شوند.

 • برش آسان 

شیلنگ های پارچه ای تقویت شده برای برش نیازی به اره های با قدرت بالا ندارند. برش دستی یا تیغه ای ساده می تواند باشد
استفاده شده.

 • قابل ترد کردن، جابه جایی، قابل اتصال به زمین 

برخی از شیلنگ های ترموپلاستیک را می توان با استفاده از هر یک از این موارد مونتاژ کرد.سه روش نصب پیوست برای راحتی بیشتر.

 • اجزای متصل 

برخی از شیلنگ های ترموپلاستیک را می توان از 2 تا 10 شیلنگ در اندازه های مختلف به یکدیگر متصل کرد.و محصولات همیشه باید از مواد پوششی مشابه در فرآیند اتصال استفاده شود.قابلیت جمع شدن و جمع شدن – بسیاری از شیلنگ های ترموپلاستیک Parflex را می توان برای قابلیت جمع شدن به راحتی کویل کرد.

 • انعطاف‌پذیری

این شیلنگ‌ها از مواد پلاستیکی انعطاف‌پذیر ساخته شده‌اند که به راحتی تغییر شکل می‌دهند و می‌توانند در انواع مناطق و محیط‌های مختلف نصب شوند.

 • مقاومت به دماهای مختلف

شیلنگ‌های ترموپلاستیک ممکن است در دماهای مختلف کار کنند. برخی از این شیلنگ‌ها می‌توانند دماهای بسیار پایین تا دماهای بسیار بالا را تحمل کنند.

 • مقاومت به مواد شیمیایی

بسته به نوع مواد پلاستیکی مورد استفاده در تولید شیلنگ ترموپلاستیک، آنها می‌توانند مقاوم به مواد شیمیایی مختلفی باشند.

 • سهولت نصب و اتصال

این شیلنگ‌ها به سادگی به تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز متصل می‌شوند.

 • سبک وزن

شیلنگ‌های ترموپلاستیک به دلیل وزن کمتری که دارند، در برخی از کاربردها می‌توانند جایگزین مناسبی برای شیلنگ‌های سنتی فلزی باشند.

 • قابلیت انطباق با انواع سطوح

این شیلنگ‌ها می‌توانند با انواع سطوح مختلف از جمله مسطح، منحنی، یا زاویه‌دار انطباق داشته باشند.

 • مناسب برای کاربردهای خاص

شیلنگ‌های ترموپلاستیک می‌توانند برای انتقال مایعات تاکسیک، مواد غذایی، مواد شیمیایی خطرناک، و غیره در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

دماهای شدید، مواد شیمیایی ساینده و عوامل محیطی خشن هیچ تهدیدی برای شیلنگ های هیدرولیک ترموپلاستیک نیستند. همه شیلنگ های ترموپلاستیک ما الزامات عملکرد SAE را برآورده می کنند یا از آنها فراتر می روند و به طور خاص برای انتقال نفت، پایه آب و سیالات هیدرولیک مصنوعی برای طیف وسیعی از ماشین آلات صنعتی، نیروگاهی، مزرعه و ساخت و ساز طراحی شده اند.محدوده دمای عملیاتی گسترده: -60 درجه سانتیگراد تا + 135 درجه سانتیگراد (81- درجه فارنهایت تا +275 درجه فارنهایت) مقاومت عالی در برابر ازن مقاوم در برابر مواد شیمیایی.

ویژگی های مهم شیلنگ ترموپلاستیک

طراحی های فشرده به ویژگی های شعاع خمش محکم تر اجازه می دهد و در مناطق کوچک پوشیده شده به خوبی کار می کند.روکش های بیرونی صاف در مسیریابی چندین شیلنگ در مناطق تنگ یا محدود مانند بوم ها، بالابرها، آسان است.

لوله های پلاستیکی از پلیمرهای آلی ساخته می شوند که انواع آنها در برابر گرما رفتار متفاوتی دارند.

1- ترموپلاستیک ها: عموماً در دمای اتاق جامد بوده و با حرارت دادن نرم و چکش خوار می شوند. مواد اولیه بسیاری از لوله های پلاستیکی شامل پلی پروپیلن (P.P)، پی وی سی، پلی اتیلن (PE)، ترموپلاستیک می باشد. ترموپلاستیک ها را می توان دوباره گرم کرد و به اشکال دیگر داد.

2- ترموست: با افزایش حرارت نرم و چکش خوار می شوند. آنها دوباره جامد می شوند و سختی خود را به دست می آورند، اما ترموستات ها را نمی توان دوباره گرم کرد و به اشکال دیگر تبدیل کرد. در واقع تغییر ناپذیر می شوند.

خواص مکانیکی ترموپلاستیک ها

 • مدل با کشش کم (سفتی)
 • استحکام کششی کم
 • سختی بسیار کمتر از فلزات و سرامیک ها
 • انعطاف پذیری متوسط بالا
 • خواص فیزیکی ترموپلاستیک ها
 • چگالی کمتر از فلزات و سرامیک ها
 • خواص عایق الکتریکی
 • نقطه ذوب بسیار پایین

مزایای شیلنگ های ترموپلاستیک

ترموپلاستیک ها دارای طیف خوبی از خواص و مواد کارآمد در تولید و فرآوری هستند.ترموپلاستیک ها را می توان برای تحمل وزن قابل توجه به جای فلزات طراحی کرد.بیشتر ترموپلاستیک ها نسبت به فلزات خواص خستگی بهتری دارند و بهتر از فلزات در برابر تغییر شکل مقاومت می کنند.

حرف آخر

شیلنگ‌های ترموپلاستیک نقش مهمی در انتقال مایعات و گازها در صنایع مختلف ایفا می‌کنند. این شیلنگ‌ها به دلیل انعطاف‌پذیری، مقاومت به دماهای مختلف، مقاومت به مواد شیمیایی، و سهولت نصب، گزینه‌های مناسبی برای انتقال مواد در شرایط مختلف محیطی و کاربردی هستند. با انتخاب و نصب درست شیلنگ‌های ترموپلاستیک و رعایت استانداردها و مشخصات فنی، می‌توان از عملکرد بهینه و ایمنی سیستم‌ها و فرآیندها اطمینان حاصل کرد.